Organizacja pozarządowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi uruchomiła stronę internetową poświęconą emisjom przemysłowym w Polsce, a w szczególności powietrzu w mieście Czerwionka-Leszczyny na Śląsku.
Mieszkańcy tego miasta od lat skarżą się na fatalną jakość powietrza i zwiększoną zachorowalność na raka. Ich zdaniem jedną z przyczyn mogą być emisje z przestarzałej koksowni.
„Piki stężeń benzenu w Czerwionce-Leszczynach sięgają momentami nawet 100 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Polskie prawo dopuszcza normę 5 mikrogramów średnio na rok, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że w ogóle żadna ilość nie jest bezpieczna dla zdrowia człowieka” – mówi prawniczka ClientEarth Małgorzata Smolak.
„Mieszkańców Czerwionki-Leszczyn pozostawiono z problemem samych sobie. ClientEarth zdecydowała się im pomóc” – dodaje.
Na stronie internetowej przedstawiono świadectwa mieszkańców oraz zagrożenia dla zdrowia, związane z przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza, zwłaszcza pochodzącym z przemysłu koksowniczego benzenem. Jest też możliwość włączenia się do akcji, aby pełniej zobrazować problem emisji przemysłowych w Polsce i znaleźć lepsze sposoby ochrony dla zdrowia i życia Polaków.
Strona internetowa działa w dwóch językach: polskim i angielskim.
„Emisje przemysłowe w Polsce wciąż są poważnym problemem. Według oficjalnych danych przemysł i energetyka odpowiadają za około 24% wszystkich emisji pyłowych w kraju. Ale proszę pamiętać, że Polska należy do niechlubnej czołówki państw o najgorszym powietrzu w Unii Europejskiej i w związku z tym jak wysoka jest baza tych zanieczyszczeń” – zauważa Małgorzata Smolak.