Jesteśmy prawnikami zajmującymi się ochroną środowiska. Łącząc prawo, naukę i politykę publiczną tworzymy strategie i narzędzia, które pomagają mierzyć się z największymi problemami środowiska naturalnego.
Siła prawa
Dobre prawo to najlepsze narzędzie ochrony środowiska. Łącząc znajomość prawa z wiedzą naukową, stawiamy czoła wyzwaniom środowiskowym, poczynając od zmian klimatycznych, poprzez zanikanie siedlisk i zanieczyszczenie powietrza, aż po wylesianie.
Poprzez stosowanie prawa poszukujemy realnych rozwiązań dla problemów, z jakimi zmaga się nasza planeta. Pomagamy tworzyć dobre prawo. Dbamy również o jego właściwe stosowanie. Pomagamy ludziom uzyskiwać informacje i rozliczać rządzących z ich odpowiedzialności wobec środowiska.
Zagrożenia dla naszej planety mają charakter globalny – dlatego potrzebujemy globalnych rozwiązań. Główne problemy środowiskowe – zmiany klimatu, utrata bioróżnorodności, niedostatek wody i wyjałowienie ziem – mają również wpływ na gospodarkę i bezpieczeństwo.
Nasza misja
Przy pomocy prawa staramy sie naprawić relację pomiedzy ludzkością a planetą, którą zamieszkujemy. Działamy w Europie i poza nią, łącząc prawo, zdobycze nauki i politykę w celu stworzenia praktycznych rozwiązań dla kluczowych problemów środowiskowych.
Nasze wartości
Zmiana. Przekonanie, że podstawy relacji człowieka ze światem natury muszą ulec zmianie, a prawo może w tym pomóc.
Odwaga. Śmiałość, pasja i determinacja, aby zmieniać status quo.
Kreatywność. Wolność tworzenia nowych idei oraz poszukiwania nowych rozwiązań dla istniejących problemów.
Elastyczność. Zdolność błyskawicznego wykorzystywania otwierających się przed nami szans zgodnie z naszą wizją.
Strategia. Długoterminowa wizja i praktyczne rozwiązania, które pomagają nam wypełniać naszą misję.
Znaczenie prawa
Każdy z nas miał styczność z kampanią ekologiczną. Takie działania mogą osiągnąć znacznie więcej, gdy obejmują one również kroki prawne. Każda sprawa sądowa, a tym bardziej cała ich seria, może sama w sobie stanowić kampanię.
Zdecydowane i cierpliwe działania na rzecz obrony prawa ludzi do czystego środowiska wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mobilizują grupy i jednostki do działania i dążenia do zmian. Społeczeństwo obywatelskie może, w oparciu o dane naukowe i ekonomiczne, wywierać istotny wpływ na podejmowane decyzje i działania.
Wspieramy kampanie ekologiczne za pomocą instrumentów prawnych. Jeśli jest to konieczne, nie boimy się występować w sądzie w sprawach szczególnie ważnych.
Wspieranie demokracji środowiskowej
Połączenie prawa i akcji społecznych na rzecz środowiska może pomóc w walce wspólnego dobra z prywatnymi interesami.
Działamy na rzecz powszechnego dostępu do informacji o stanie środowiska, udziału obywateli w kształtowaniu polityki środowiskowej oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących ochrony środowiska.
Dostęp do informacji o środowisku powinien być traktowany przez władze jako interes publiczny. Dbanie o transparentność pomoże zapobiegać korupcji i nadużyciom, a również ułatwi obywatelom branie udziału w podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na ich życie codzienne.
Wciąż w wielu państwach oraz instytucjach Unii Europejskiej istnieją poważne przeszkody dla funkcjonowania demokracji środowiskowej. Nasza działalność na rzecz dostępu do wymiaru sprawiedliwości zmierza do zniesienia barier ograniczających dostęp obywateli do sądów.
W szczególności skupiamy się na zapewnieniu dostępu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego orzecznictwo uniemożliwia obecnie organizacjom pozarządowym udział w większości postępowań. Tym samym, organizacje pozarządowe są często pozbawione możliwości kwestionowania działań instytucji unijnych. W Wielkiej Brytanii koszty postępowania sądowego są tak wysokie, że zniechęcają zarówno osoby prywatne, jak i organizacje do podważania decyzji w zakresie polityki środowiskowej.
Zapewnienie obywatelom dostępu do sądów to długoterminowe wyzwanie. Demokracja środowiskowa ma jednak kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedzialności za podejmowanie decyzji dotyczących środowiska.