Sondaż: Greenwashing branży węglowej wprowadza konsumentów w błąd
Agencja badawcza Kantar na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przeprowadziła badanie opinii publicznej z którego jasno wynika, iż działania dezinformacyjne producentów i dystrybutorów węgla odnoszą swój negatywny skutek. Aż 66 proc. osób ogrzewających swoje domy węglem jest przekonanych, że jego spalanie może być przyjazne lub neutralne dla środowiska, jeśli używa się węgla wysokiej jakości.
W przypadku węgla typu “ekogroszek” prawie połowa (43 proc.) jego użytkowników uważa go za produkt ekologiczny. Tylko 4 proc. ankietowanych spontanicznie wskazało, że nie jest to produkt ekologiczny.

Rząd przyjął nową politykę energetyczną, choć wciąż jej nie opublikował
Rada Ministrów przyjęła wczoraj “Politykę energetyczną Polski do 2040 roku”. Długo wyczekiwana strategia nie została jeszcze opublikowana, a jej ostatnia publicznie dostępna wersja miała postać slajdów z prezentacji oraz streszczenia [1]. Nieznany jest więc ostateczny kształt przyjętego dokumentu – wskazuje organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Nie wiadomo też, dlaczego rząd zwleka z publikacją strategii o, przynajmniej w teorii, kluczowym znaczeniu dla rozwoju sektora energetycznego i paliwowego w Polsce.

Czysty węgiel nie istnieje – Fundacja ClientEarth apeluje o zaprzestanie praktyki greenwashingu w branży węglowej
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.

Rozpoczynają się rozmowy ugodowe w sprawie Elektrowni Bełchatów
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) informują, że rozpoczęły rozmowy ugodowe, do których zostały zobowiązane we wrześniu br. przez Sąd Okręgowy w Łodzi na pierwszej rozprawie w sprawie pozwu za szkodę w środowisku naturalnym, złożonego przez Fundację ClientEarth przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów.
Fundację w negocjacjach będzie reprezentować jej Prezes dr Marcin Stoczkiewicz oraz dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz (GESSEL).

Instrat i ClientEarth odpowiadają PKEE: Założenia restrukturyzacji sektora energetycznego muszą być publiczne
Fundacje Instrat i ClientEarth w ubiegłym tygodniu opublikowały analizę planowanej konsolidacji Grup PGE, Enea i Tauron oraz wydzielenia aktywów węglowych do nowopowstałej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Do raportu odniósł się Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), jednak Instrat i ClientEarth zwracają uwagę na oderwanie komentarza Komitetu od zasadniczej kwestii: potrzeby debaty na temat restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego w oparciu o publicznie dostępne dane.