Umowa społeczna z górnikami nie zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską
11 marca br. rząd wraca do rozmów z przedstawicielami górników w sprawie tzw. umowy społecznej dla branży. Prawnicy z ClientEarth oceniają, że główne elementy projektowanej umowy są niewykonalne, m.in. ze względu na kształt unijnych regulacji w zakresie pomocy publicznej.

Dopłacamy do energetyki 7 mld złotych rocznie. Aż dwie trzecie wsparcia trafia do energetyki konwencjonalnej
Subsydia dla polskiej elektroenergetyki

Niemcy nie powinny płacić firmom odszkodowań za odchodzenie od węgla
Niemieckie firmy energetyczne domagają się od państwa odszkodowań za zamknięcie elektrowni węglowych. Zdaniem organizacji ClientEarth, pomoc publiczna dla sektora energetycznego nie ma uzasadnienia prawnego i faktycznego.

Raport: Polki i Polacy chcą sami produkować energię elektryczną – czas, by zauważyły to partie polityczne
Z najnowszego raportu na temat prosumeryzmu w Polsce wynika, że w naszym kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych.

Wygrana precedensowej sprawy klimatycznej stawia pod znakiem zapytania przyszłość Ostrołęki C
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. Może to oznaczać koniec ryzykownego projektu, do którego sfinansowania nadal brakuje ponad 3 mld złotych. Decyzja sądu to wielki sukces akcjonariuszy i Fundacji ClientEarth, która zaskarżyła rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, i znak, że inwestorzy powinni ponownie przemyśleć zasadność projektu.