Lasy archiwum

Polska stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z nieskuteczną ochroną lasów
Komisja Europejska zarzuca Polsce niedopełnienie obowiązków wynikających z unijnych dyrektyw: siedliskowej i ptasiej. Ponadto, w ocenie Komisji Polska nie zapewnia społeczeństwu realnego wpływu na sposób gospodarowania lasami. Sprawa przeciwko Polsce została dziś skierowana do TSUE.

Komisja Europejska ostrzega rząd Rumunii: zróbcie porządek z nielegalną wycinką lasów
Komisja Europejska żąda, by rumuńskie władze natychmiast podjęły działania w celu powstrzymania nielegalnej wycinki naturalnych lasów na obszarach chronionych. Jeżeli tego nie zrobią, sprawa trafi do TSUE.

Czy organizacje ekologiczne zmieniły zdanie w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej? – Q&A
Najpoważniejsza od dziesięcioleci susza zwiększa ryzyko pożarów lasów w całym kraju. Dotyczy to również Puszczy Białowieskiej. Organizacje zrzeszone w Koalicji Kocham Puszczę zaapelowały do Ministra Środowiska o podjęcie pilnych działań, które zabezpieczą Puszczę i jej mieszkańców przed ogniem. Część mediów błędnie zinterpretowała to jako apel o powrót do intensywnej wycinki w Puszczy.

Jedna Puszcza, pięć planów
Rok 2020 będzie decydujący dla sposobu zarządzania Puszczą Białowieską w najbliższych latach. W Lasach Państwowych i Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentami, od których zależeć będzie skuteczność ochrony puszczańskich ekosystemów.

UE wszczęła postępowanie przeciwko Rumunii w związku z wycinką naturalnych lasów
Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa unijnego przeciwko rządowi rumuńskiemu. Zarzuty KE dotyczą wycinki chronionych, naturalnych kompleksów leśnych o łącznej powierzchni równej pięciu polskim Puszczom Białowieskim.

10 postulatów dla ochrony przyrody w Polsce
Więcej parków narodowych, edukacji przyrodniczej w szkołach i pieniędzy na ochronę przyrody. Ponad 140 naukowców, przedstawicieli NGO i pracowników administracji publicznej przyjęło wspólne stanowisko w sprawie koniecznych zmian w polskim systemie ochrony przyrody.

Aktualności EUTR: lipiec – wrzesień 2019 r.
Najnowsze wiadomości dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł w Unii Europejskiej.

ClientEarth żąda kontroli w RWE – koncern zawyża straty po zawieszeniu wycinki lasu Hambach
ClientEarth zwróciła się o kontrolę w koncernie energetycznym RWE. Zdaniem organizacji spółka zawyża straty, które przyniosło jej wstrzymanie wycinki lasu Hambach pod kopalnię węgla brunatnego.

Aktualności EUTR: kwiecień – czerwiec 2019 r.
Najnowsze wiadomości dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł w Unii Europejskiej.

Decyzja UNESCO to jednoznaczna niezgoda na dalszą eksploatację Puszczy Białowieskiej
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na szczycie w Baku przyjął decyzję, która nie pozostawia wątpliwości – wszystko, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej musi być bezwzględnie podporządkowane zachowaniu jej unikalnej wartości jako obszaru Światowego Dziedzictwa. W innym wypadku zostanie ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Aktualności EUTR: marzec 2018 r. – marzec 2019 r.
W marcu 2019 r. minęło 6 lat od wejścia w życie rozporządzenia UE w sprawie obrotu drewnem (EUTR). Państwa członkowskie coraz skuteczniej walczą z handlem surowcem drzewnym pochodzącym z nielegalnych źródeł, jednak wciąż wiele pozostaje do zrobienia w tej kwestii.

Aktualności EUTR: listopad 2018 – styczeń 2019
Aktualności dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, za pomocą którego Unia Europejska próbuje rozwiązać problem handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł.

Lasy Państwowe znów szykują wycinkę w Puszczy Białowieskiej
W Puszczy Białowieskiej nie zabliźniły się jeszcze rany zadane przez Jana Szyszkę, a Lasy Państwowe podejmują kolejną próbę rozpoczęcia komercyjnej wycinki. Przez najbliższe trzy lata planują wyciąć sto kilkadziesiąt tysięcy drzew.

Brak kontroli sądowej zagrożeniem dla polskiej przyrody
Ograniczony dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach związanych z ochroną środowiska uderza w każdego z nas. Jeżeli obywatele nie mogą przeciwstawić się łamaniu przepisów dotyczących ochrony przyrody, narusza to ich prawo do życia w zdrowym otoczeniu.

Wyjątkowy rok dla środowiska i ClientEarth
To był wyjątkowy rok dla środowiska, a także naszej organizacji. Przed sądami w Polsce i Europie dowiedliśmy, jak ważna dla obywateli jest ochrona przyrody, ochrona klimatu i przestrzeganie norm środowiskowych. Zapadło kilka ważnych wyroków.

Unia Europejska przeciwko nielegalnej wycince: wdrażanie rozporządzenia EUTR
Aktualności dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna.

Misja UNESCO w Puszczy Białowieskiej oceni rozmiary dewastacji
Do Puszczy Białowieskiej, z tak zwaną misją reaktywną, przybyli eksperci UNESCO i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), którzy mają ocenić, na ile Polska realizuje zalecenia sformułowane przez UNESCO podczas szczytu w Krakowie w lipcu 2017 roku.

Kontrowersyjny zamek w Puszczy Noteckiej – problem systemowy
W Puszczy Noteckiej na środku jeziora Stobnica powstaje pokaźny zamek. Inwestycja wzbudza wielkie kontrowersje, gdyż znajduje się na obszarze NATURA 2000 i w pobliżu parku krajobrazowego. Co ciekawe, powstaje ona legalnie – z wszelkimi pozwoleniami i ekspertyzami. Jak to to możliwe?

Globalny Pakt dla Środowiska – raport
Dyskusja wokół Globalnego Paktu dla Środowiska, a więc prawa obejmującego ochronę środowiska całej planety, powoli opuszcza eksperckie grono ONZ. Dostrzegając znaczenie przyszłego aktu prawnego ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała poświęcony Paktowi raport.

Wyrok niewykonany, działania pozorowane – cztery tygodnie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej
Na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowaliśmy cztery tygodnie, które minęły od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo
Trybunał Sprawiedliwości, najważniejszy unijny sąd, wydał dziś wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. Stwierdza w nim, że zwiększona wycinka w Puszczy, którą zarządził Jan Szyszko, łamie unijne prawo. Wyrok obowiązuje od momentu ogłoszenia, czyli od dziś. Minister Środowiska musi więc niezwłocznie się do niego dostosować.

Wycinka w Puszczy jest niezgodna z prawem, potwierdza rzecznik generalny Trybunału UE
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości wydał dziś opinię, w której potwierdza, że zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej przez ministra Szyszko było niezgodne z prawem. Ostateczny wyrok w sprawie zapadnie najprawdopodobniej już w marcu.

Minister Kowalczyk musi odciąć się od działań Jana Szyszki
Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się dzisiaj z przedstawicielami koalicji Kocham Puszczę. Przekazali oni postulaty organizacji przyrodniczych w sprawie ochrony Puszczy. Minister Kowalczyk mówi, że chce słuchać głosu organizacji przyrodniczych w sprawie Puszczy, ale najważniejsze są działania.

Co się będzie działo w Trybunale ws. Puszczy Białowieskiej? Kilka pytań i odpowiedzi
W ciągu najbliższych kilku tygodni czeka nas gorący okres w związku z postępowaniem przed Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Już w przyszłym tygodniu poznamy opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE a zapewne w marcu – końcowy wyrok.