Zdrowie archiwum

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nową szefową ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Marcin Stoczkiewicz poprowadzi europejski program organizacji

ClientEarth składa zawiadomienie do UOKiK-u w sprawie greenwashingu branży węglowej
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła dziś do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów formalne zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów korzystających z węgla typu „ekogroszek”. Fundacja oczekuje, iż UOKiK doprowadzi do wyeliminowania nieuczciwej praktyki greenwashingu.

Ile jest „eko” w ekogroszku? Emisje szkodliwych pyłów przekroczone nawet czterdziestokrotnie
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała dziś rezultaty badań naukowych dot. węgla typu „ekogroszek”. Wyniki wskazują, że emisje szkodliwych dla zdrowia pyłów zostały przekroczone nawet czterdziestokrotnie. Badany produkt nie spełnił też deklarowanych parametrów w zakresie zawartości popiołu. Badanie przeprowadził zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem dr. hab. Artura Badydy w warunkach zbliżonych do tych, jakie występują w przeciętnych gospodarstwach domowych.

Nielegalne powietrze, nielegalna wycinka…Komisja Europejska ponagla Polskę w sprawie Puszczy i zanieczyszczenia powietrza
W dzisiejszym pakiecie naruszeniowym Komisja Europejska wezwała polskie władze do usunięcia przekroczeń dopuszczalnych stężeń dwutlenku azotu w powietrzu. Komisja zaapelowała także do polskiego rządu o natychmiastowe wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Czysty węgiel nie istnieje – Fundacja ClientEarth apeluje o zaprzestanie praktyki greenwashingu w branży węglowej
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.

Aktywna mobilność w czasie pandemii – raport Miasto Jest Nasze i ClientEarth
Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, przy wsparciu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowało dziś raport zatytułowany „Pieszo i rowerem przez miasto. Stan obecny i perspektywy rozwoju aktywnej mobilności w Polsce.” Dokument wskazuje korzyści zdrowotne wynikające z przemieszczania się pieszo i rowerem, przytacza inspirujące przykłady z miast świata oraz zawiera praktyczne rekomendacje.

Czas na zieloną odbudowę miast – organizacje społeczne i miasta apelują do Premiera o wsparcie transportu publicznego
Osiemnaście organizacji pozarządowych oraz dziesięciu prezydentów miast zaapelowało dziś do Premiera o przeznaczenie dodatkowego wsparcia finansowego na inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym oraz rozwiązania, które zwiększą komfort i liczbę podróży odbywanych rowerem lub pieszo.

Chcemy zakazu spalania węgla i drewna oraz mniej aut na ulicach w Warszawie!
Zakaz spalania węgla i drewna, mniej samochodów na ulicach Warszawy oraz lepszy monitoring jakości powietrza.

Turyści po raz kolejny skarżą pobór opłat miejscowych w miejscowościach turystycznych
Turyści po raz kolejny zmuszeni byli zaskarżyć pobór opłat miejscowych w miejscowościach turystycznych pomimo orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Zakopanego z marca 2018 roku.

Zamiast miliardów na walkę ze smogiem, milionowe kary
Rządowy program Czyste Powietrze nie działa, a Polsce grożą kary za smog. Przestrzegaliśmy przed tym, gdy w ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok za przekroczenia pyłu PM10.

Nakaz monitorowania emisji zanieczyszczeń przez Kronospan w Mielcu w mocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał nakaz ciągłego pomiaru emisji zanieczyszczeń na dwóch największych kominach zakładów Kronospan w Mielcu. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi domagała się utrzymania jak najwyższych standardów ochrony powietrza i poszanowania potrzeb mieszkańców miasta.

Rosną szkodliwe emisje z elektrowni Bełchatów. ClientEarth wnioskuje o kontrolę NIK
Światło dzienne ujrzały nowe dane o największym emitencie CO2 w Europie – elektrowni Bełchatów. Dane, do których dotarliśmy, są alarmujące. Elektrownia Bełchatów emituje znacznie więcej szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich niż jeszcze dwa lata temu. Emisje takich substancji jak ołów, chrom, arsen czy nikiel wzrosły niemal o 60%.

Nie ma koksowni, nie ma wysokich stężeń benzenu
Gdy latem 2017 roku po raz pierwszy przyjechaliśmy do Czerwionki-Leszczyn, małego miasteczka na Śląsku położonego między Rybnikiem a Gliwicami, uderzył nas wszechobecny smród spalin i pokrywający okolicę pył. Niecałe dwa lata później powietrze jest już znacząco czystsze, a mieszkańcy oddychają spokojniej.

NSA podtrzymał zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że krakowska uchwała antysmogowa pozostaje w zgodzie z prawem. NSA podtrzymał tym samym wyrok sądu niższej instancji, co oznacza, że w Krakowie od 1 września tego roku nie będzie można ogrzewać domów węglem i drewnem.

Raport: wkrótce więcej rtęci i ołowiu z elektrowni Bełchatów
Węgiel w złożu „Szczerców” ma aż o 30% więcej rtęci i ołowiu, jest mocniej zasiarczony i ma wyższą popielność. Koszty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wydobycia lepszej jakości surowca z odkrywki Złoczew powinny wykluczyć budowę nowej kopalni.

KE musi zareagować ws. dostępu do sądów w zakresie ochrony powietrza w Polsce
ClientEarth zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interwencję w sprawie systemowych ograniczeń w dostępie do sądów w Polsce w zakresie ochrony powietrza. Polska, obok Bułgarii, należy do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej.

Rabka-Zdrój chce zakazu palenia węglem i drewnem
Władze Rabki-Zdrój zadeklarowały, że będą dążyć do jak najszybszej poprawy jakości powietrza poprzez wycofanie z miasta i gminy pieców na węgiel i drewno.

Wyjątkowy rok dla środowiska i ClientEarth
To był wyjątkowy rok dla środowiska, a także naszej organizacji. Przed sądami w Polsce i Europie dowiedliśmy, jak ważna dla obywateli jest ochrona przyrody, ochrona klimatu i przestrzeganie norm środowiskowych. Zapadło kilka ważnych wyroków.

MŚ przemilcza prace nad wdrożeniem dyrektywy NEC
Ministerstwo Środowiska przemilcza informacje o toczących się pracach legislacyjnych, mających na celu transpozycję unijnej dyrektywy o krajowych pułapach emisji zanieczyszczeń (tzw. dyrektywie NEC), jak i nie ogłasza konsultacji społecznych w tej sprawie.

Pozwolenie zintegrowane dla Kronospanu wymaga poprawy
Pozwolenie zintegrowane dla zakładów Kronospan w Mielcu wymaga poprawy. Dlatego, w ramach działań na rzecz ochrony jakości powietrza, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi postanowiła je zakwestionować.

Wreszcie są wymogi jakościowe dla paliw stałych, ale smog szybko nie zniknie
Minister Energii podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. To krok w dobrą stronę, bo tych standardów oczekiwano od wielu lat. Ale smog szybko nie zniknie, bo najgorsze paliwa będą w sprzedaży jeszcze przez dwa sezony.

Koksownia zamknięta, mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą
Zaangażowanie mieszkańców Czerwionki-Leszczyn oraz wsparcie ich działań przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przyczyniło się do zamknięcia przestarzałej Koksowni Dębieńsko i w rezultacie poprawy powietrza w tym śląskim mieście. Ludzie mogą odetchnąć z ulgą.

Koksownia Dębieńsko powinna zostać zamknięta już rok temu
W czwartek 23 sierpnia stacja monitoringu WIOŚ w Czerwionce-Leszczynach zarejestrowała 262 µg benzenu na metr sześc. powietrza. Według mieszkańców emisje pochodziły z koksowni.

ClientEarth i Specjalna Strefa Ekologiczna skarżą pozwolenie zintegrowane dla Kronospanu
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna złożyły odwołania od decyzji Marszałka Województwa Podkarpackiego, zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla fabryki Kronospanu w Mielcu.