Efektywność energetyczna archiwum

Prosumenci zbiorowi pomogą Polsce w osiągnięciu większej redukcji emisji CO2 – Raport
Na dzisiejszym szczycie Rada Europejska decyduje o przyjęciu nowego, 55-procentowego unijnego celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. Polska może przyczynić się do realizacji tego celu przede wszystkim poprzez odejście od wysokoemisyjnego węgla w energetyce na rzecz źródeł zeroemisyjnych. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała raport „Prosumeryzm zbiorowy w USA: Wnioski i rekomendacje dla Polski” wskazujący na znaczny, niewykorzystany potencjał zbiorowej energetyki prosumenckiej w Polsce. W ciągu kilku ostatnich lat liczba indywidualnych instalacji prosumenckich wrosła do ćwierć miliona i ponad 1,5 GW mocy. Instalacje zbiorowe mogą dać kolejne, czyste gigawaty mocy w systemie.

Raport: Polki i Polacy chcą sami produkować energię elektryczną – czas, by zauważyły to partie polityczne
Z najnowszego raportu na temat prosumeryzmu w Polsce wynika, że w naszym kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych.

Precedens w Finlandii – Sąd potwierdza prawa ClientEarth w sprawie NS2
Najwyższy Sąd Administracyjny Finlandii uznał, że Fundacja miała prawo zaskarżyć budowę rurociągu Nord Stream 2 na mocy fińskiego prawa wodnego. To przełomowe orzeczenie, które zostało wpisane przez Najwyższy Sąd Administracyjny Finlandii do specjalnego rejestru orzeczeń precedensowych.

Wygrana precedensowej sprawy klimatycznej stawia pod znakiem zapytania przyszłość Ostrołęki C
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. Może to oznaczać koniec ryzykownego projektu, do którego sfinansowania nadal brakuje ponad 3 mld złotych. Decyzja sądu to wielki sukces akcjonariuszy i Fundacji ClientEarth, która zaskarżyła rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, i znak, że inwestorzy powinni ponownie przemyśleć zasadność projektu.

Rozbudowa elektrowni Ostrołęka pozwana ze względu na ryzyko klimatyczne
ClientEarth podała do sądu decyzję spółki Enea o budowie nowego bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. Powodem jest wysokie ryzyko finansowe inwestycji związane z polityką ochrony klimatu.

Bruksela akceptuje polski rynek mocy
W związku z obecną strukturą krajowej elektroenergetyki, głównymi beneficjentami przyjętej w grudniu ustawy będą istniejące elektrownie węglowe.

Ministrowie UE mało ambitnie o efektywności energetycznej – główne wnioski ze spotkania Rady ds. Energii
26 czerwca 2017 r. jedna z instytucji unijnych – Rada Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii przyjęła swoje stanowisko w odniesieniu do obu aktów prawnych.

Ministrowie zgodzili się na 30% cel efektywności energetycznej w Unii Europejskiej
Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii przyjęła stanowisko do projektów nowych dyrektyw z zakresu efektywności energetycznej.

Co przyniesie nowy rok dla środowiska?
Mijający właśnie rok był intensywnym okresem, jeśli chodzi o prawo chroniące środowisko. ClientEarth Prawnicy dla Ziemi monitorowało zmiany w prawie, oraz angażowało się w prace i debaty nad najważniejszymi regulacjami. Odnieśliśmy na tym polu istotne sukcesy.

Jak wzmocnić pozycję konsumenta na polskim rynku energii?
Nowy raport Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wskazuje, że prawo musi nadążać za technologią i umożliwiać obywatelom aktywny udział w rynku energii poprzez zarządzanie jej zużyciem, czy wytwarzanie na własny użytek.

Konsumenci energii już niebawem ze znacznie większymi prawami?
Komisja Europejska opublikowała 30 listopada projekty ośmiu nowych regulacji w zakresie energetyki – tzw. pakiet zimowy.

Komisja Europejska: podniesienie celu efektywności energetycznej do 30% do 2030 r. niemal pewne
Do opinii publicznej wyciekł projekt dyrektywy o efektywności energetycznej, z którego wynika, że Komisja będzie proponowała zwiększenie unijnych ambicji w zakresie oszczędzania energii.

Projekt rynku mocy podwyższy rachunki za energię o 20% i jest niezgodny z prawem UE
Przyjęcie projektu rynku mocy w brzmieniu zaproponowanym przez Ministerstwo Energii wiązałby się z nałożeniem na społeczeństwo i gospodarkę kosztów rzędu 80-90 mld zł w okresie od 2021 do 2030 roku.

Środki publiczne z derogacji dla elektroenergetyki powinny wspierać rozwój OZE
Komunikat ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w odpowiedzi na komunikat Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).

Polska źle wykorzystuje darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla elektroenergetyki
Aż 70% projektów realizowanych przez spółki energetyczne w zamian bezpłatne przydziały do emisji gazów cieplarnianych obejmują infrastrukturę węglową, a jedynie 10% to inwestycje w źródła odnawialne.

Sejm uchwalił dwie nowe ustawy z zakresu energetyki
Kontrowersyjna ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz długo wyczekiwana regulacja dotycząca efektywności energetycznej zostały przyjęte przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o OZE posłuży wsparciu energetyki węglowej
Projekt nowelizacji jest krokiem w tył dla rozwoju OZE w Polsce i zamiast na promowaniu energetyki obywatelskiej, koncentruje się na wsparciu energetyki węglowej.

Branża i NGOsy chcą szybkiego przyjęcia regulacji zwiększających wydajność energetyczną gospodarki
Minął już ponad miesiąc odkąd rząd przyjął projekt Ustawy o efektywności energetycznej, ale projekt wciąż nie trafił do Sejmu.

Dobre zmiany w systemie białych certyfikatów
Wczoraj, 23 lutego rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej. Przewiduje on m.in. szereg modyfikacji w mechanizmie stymulującym i wymuszającym projekty prooszczędnościowe u przedsiębiorców sprzedających energię elektryczną, ciepło lub gaz odbiorcom końcowym.

Energetyka obywatelska – czas na dobre zmiany
Do 2030 r. w Polsce mogłoby powstać ok. 3,6 miliona mikroinstalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych (OZE), wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez ruch „Więcej niż energia”.

Odsunięcie wejścia w życie nowych mechanizmów wsparcia dla OZE może odwlec duże inwestycje, ale pomóc prosumentowi
Wczoraj, 22 grudnia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy – Prawo energetyczne.

Ruch na rzecz energetyki obywatelskiej rośnie w siłę

Więcej niż energia: ruch, który pobił rekord Polski

Efektywność po terminie
- 1
- 2