Gatunki chronione archiwum

Jedna Puszcza, pięć planów
Rok 2020 będzie decydujący dla sposobu zarządzania Puszczą Białowieską w najbliższych latach. W Lasach Państwowych i Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentami, od których zależeć będzie skuteczność ochrony puszczańskich ekosystemów.

Kolejny rok, kolejne plany odstrzału żubrów
Nadleśnictwa Krynki i Borki złożyły wnioski o zgodę na odstrzał ponad 30 chronionych żubrów oraz sprzedaż ich mięsa i trofeów. Trzy organizacje pozarządowe domagają się udziału w tych postępowaniach, by monitorować ich przebieg. Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zezwolił na zabicie kolejnych 15 żubrów w stadzie bieszczadzkim.

Trybunał Sprawiedliwości UE studzi nadzieje zwolenników odstrzału wilków
W dzisiejszym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o obowiązku przestrzegania rygorystycznych zasad ochrony kluczowych europejskich gatunków. Najważniejszy unijny sąd podkreślił, że odstępstwa od ochrony wilków i innych gatunków chronionych prawem unijnym dopuszczalne są jedynie w rzadkich, precyzyjnie określonych sytuacjach.

Nord Stream 2: Szwecja nie przestrzega Konwencji z Aarhus
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła dziś powiadomienie przeciw Szwecji do komitetu ds. przestrzegania Konwencji z Aarhus. Kwestionuje odmówienie ClientEarth legitymacji do skarżenia budowy Nord Stream 2.

Łoś to nie złodziej, czyli dlaczego warto budować ogrodzenia #bezkolców
Ekspansja ludzkich osiedli na tereny otwarte sprawia, że stajemy się sąsiadami dzikich zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy, pola i łąki. Żeby nasze marzenie o domu z ogrodem nie zamieniło się w ich koszmar, należy bardzo dobrze przemyśleć formę ogrodzenia naszej posesji. Każego roku na ostro zakończonych płotach giną sarny, jelenie i łosie. Z okazji nadchodzącego Dnia Łosia przypominamy: warto wybrać ogrodzenie #bezkolców!

Precedens w Finlandii – Sąd potwierdza prawa ClientEarth w sprawie NS2
Najwyższy Sąd Administracyjny Finlandii uznał, że Fundacja miała prawo zaskarżyć budowę rurociągu Nord Stream 2 na mocy fińskiego prawa wodnego. To przełomowe orzeczenie, które zostało wpisane przez Najwyższy Sąd Administracyjny Finlandii do specjalnego rejestru orzeczeń precedensowych.

ClientEarth składa uwagi ws. budowy Nord Stream 2 w Danii
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła uwagi do Duńskiej Agencji Energetycznej dotyczące wpływu podmorskiego gazociągu Nord Stream 2 na siedliska i klimat Morza Bałtyckiego. Uwagi złożyła w ramach konsultacji publicznych dotyczących budowy Nord Stream 2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

15 lat w Unii, 15 lat lepszej ochrony środowiska
1 maja mija 15 lat odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Dla naszego kraju to zarówno ogromna możliwość rozwoju, jak i powrót na miejsce, które cywilizacyjnie zajęliśmy ponad tysiąc lat temu.

Niepokojące zmiany w ustawie OOŚ
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawnioskował o szereg zmian w ustawie OOŚ, których celem jest usprawnienie procedur związanych z prowadzeniem inwestycji. Niektóre z zaproponowanych zmian są niekorzystne dla przyrody i społeczeństwa. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła uwagi do projektu.

Nie dla ochrony przez zabijanie – walczymy w sądzie przeciwko odstrzałowi żubrów
Do końca marca Lasy Państwowe mogą uśmiercić nawet 40 żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej. Ponieważ wyczerpaliśmy wszystkie inne możliwości powstrzymania odstrzału tych chronionych zwierząt, idziemy do sądu.

Odstrzał nie jest rozwiązaniem – walczymy o życie puszczańskich żubrów
W ubiegłym tygodniu Fundacja ClientEarth – Prawnicy Dla Ziemi złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy planowanego przez Lasy Państwowe uśmiercenia 40 żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej.