Nielegalna wycinka lasów archiwum

Czy organizacje ekologiczne zmieniły zdanie w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej? – Q&A
Najpoważniejsza od dziesięcioleci susza zwiększa ryzyko pożarów lasów w całym kraju. Dotyczy to również Puszczy Białowieskiej. Organizacje zrzeszone w Koalicji Kocham Puszczę zaapelowały do Ministra Środowiska o podjęcie pilnych działań, które zabezpieczą Puszczę i jej mieszkańców przed ogniem. Część mediów błędnie zinterpretowała to jako apel o powrót do intensywnej wycinki w Puszczy.

Jedna Puszcza, pięć planów
Rok 2020 będzie decydujący dla sposobu zarządzania Puszczą Białowieską w najbliższych latach. W Lasach Państwowych i Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentami, od których zależeć będzie skuteczność ochrony puszczańskich ekosystemów.

10 postulatów dla ochrony przyrody w Polsce
Więcej parków narodowych, edukacji przyrodniczej w szkołach i pieniędzy na ochronę przyrody. Ponad 140 naukowców, przedstawicieli NGO i pracowników administracji publicznej przyjęło wspólne stanowisko w sprawie koniecznych zmian w polskim systemie ochrony przyrody.

Aktualności EUTR: lipiec – wrzesień 2019 r.
Najnowsze wiadomości dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł w Unii Europejskiej.

Aktualności EUTR: kwiecień – czerwiec 2019 r.
Najnowsze wiadomości dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł w Unii Europejskiej.

Decyzja UNESCO to jednoznaczna niezgoda na dalszą eksploatację Puszczy Białowieskiej
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na szczycie w Baku przyjął decyzję, która nie pozostawia wątpliwości – wszystko, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej musi być bezwzględnie podporządkowane zachowaniu jej unikalnej wartości jako obszaru Światowego Dziedzictwa. W innym wypadku zostanie ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Aktualności EUTR: marzec 2018 r. – marzec 2019 r.
W marcu 2019 r. minęło 6 lat od wejścia w życie rozporządzenia UE w sprawie obrotu drewnem (EUTR). Państwa członkowskie coraz skuteczniej walczą z handlem surowcem drzewnym pochodzącym z nielegalnych źródeł, jednak wciąż wiele pozostaje do zrobienia w tej kwestii.

Aktualności EUTR: listopad 2018 – styczeń 2019
Aktualności dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia, za pomocą którego Unia Europejska próbuje rozwiązać problem handlu drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł.

Lasy Państwowe znów szykują wycinkę w Puszczy Białowieskiej
W Puszczy Białowieskiej nie zabliźniły się jeszcze rany zadane przez Jana Szyszkę, a Lasy Państwowe podejmują kolejną próbę rozpoczęcia komercyjnej wycinki. Przez najbliższe trzy lata planują wyciąć sto kilkadziesiąt tysięcy drzew.

Unia Europejska przeciwko nielegalnej wycince: wdrażanie rozporządzenia EUTR
Aktualności dotyczące wdrażania EUTR – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna.

Dostęp do sądów – obywatelskie narzędzie ochrony środowiska
Dostęp do wymiaru sprawiedliwości, czyli obywatelskie narzędzie ochrony środowiska, to jak na razie najsłabiej funkcjonująca część konwencji z Aarhus. Jest jednak kluczowy, aby obywatele mogli skutecznie chronić przyrodę.

Europa Środkowa potrzebuje ułatwienia dostępu do sądów
ClientEarth i organizacja Justice and Environment rozpoczęły projekt, prowadzący do ułatwienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Główne zadanie stanowi podniesienie świadomości prawników w kwestii dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach środowiskowych.

Misja UNESCO w Puszczy Białowieskiej oceni rozmiary dewastacji
Do Puszczy Białowieskiej, z tak zwaną misją reaktywną, przybyli eksperci UNESCO i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), którzy mają ocenić, na ile Polska realizuje zalecenia sformułowane przez UNESCO podczas szczytu w Krakowie w lipcu 2017 roku.

Wyrok niewykonany, działania pozorowane – cztery tygodnie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej
Na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowaliśmy cztery tygodnie, które minęły od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo
Trybunał Sprawiedliwości, najważniejszy unijny sąd, wydał dziś wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. Stwierdza w nim, że zwiększona wycinka w Puszczy, którą zarządził Jan Szyszko, łamie unijne prawo. Wyrok obowiązuje od momentu ogłoszenia, czyli od dziś. Minister Środowiska musi więc niezwłocznie się do niego dostosować.

Wycinka w Puszczy jest niezgodna z prawem, potwierdza rzecznik generalny Trybunału UE
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości wydał dziś opinię, w której potwierdza, że zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej przez ministra Szyszko było niezgodne z prawem. Ostateczny wyrok w sprawie zapadnie najprawdopodobniej już w marcu.

Co się będzie działo w Trybunale ws. Puszczy Białowieskiej? Kilka pytań i odpowiedzi
W ciągu najbliższych kilku tygodni czeka nas gorący okres w związku z postępowaniem przed Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Już w przyszłym tygodniu poznamy opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE a zapewne w marcu – końcowy wyrok.

Minister Jan Szyszko odwołany ze stanowiska
Zmiana na stanowisku Ministra Środowiska daje nadzieję na powrót do stanu, w którym resort działa na rzecz ochrony, a nie niszczenia naszego dziedzictwa przyrodniczego. Lista złych decyzji i grzechów ekologicznych ministra Jana Szyszki jest długa, a lekceważenie prawa w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej to jedynie czubek góry lodowej.

2017 był ważnym rokiem dla ochrony Puszczy Białowieskiej
Zaczęliśmy ten rok zdeterminowani, aby uchronić Puszczę Białowieską, ten unikat na skalę światową, przed bezprawną wycinką, na którą w 2016 roku pozwolił minister Szyszko. Przyjrzyjmy się, co się zdarzyło w tym roku.

Ostatni etap prawnego sporu o Puszczę Białowieską
Dziś przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyła się rozprawa, która ma rozstrzygnąć, czy minister Szyszko złamał prawo, podpisując aneks zwiększający wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Jest to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia rozprawa w sprawie głównej. Jej rezultat poznamy najprawdopodobniej już w pierwszych miesiącach 2018 roku.

Q&A w sprawie rozprawy o wycinkę Puszczy Białowieskiej
Q&A na temat rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości w sprawie głównej (12 grudnia), czyli dotyczącej konkretnych naruszeń prawa w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Postępowania w Trybunale ws. Puszczy można było uniknąć
Obecnie nie można odwołać się do krajowego sądu, nawet jeśli drzewa wycinane są w państwowym lesie na podstawie dokumentu, który łamie prawo. Siedem organizacji pozarządowych wysłało skargę do Komitetu Aarhus na niezgodność ustawy o lasach z Konwencją z Aarhus, ratyfikowaną przez Polskę w 2003 roku.

Wszyscy sfinansujemy nielegalne wycinanie Puszczy Białowieskiej
Dziś Trybunał Sprawiedliwości nie tylko utrzymał lipcowy zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Zapowiedział również, że jeśli minister Szyszko nie zaprzestanie wycinki i wywózki drewna, grożą nam kary finansowe w wysokości 100 000 euro dziennie.

Projekt dobrych praktyk leśnych pozbawi polskie lasy ochrony prawnej
Przedstawiony przez Ministra Środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej jest niezgodny z dyrektywą siedliskową i ptasią.