Polityka leśna archiwum

Czy organizacje ekologiczne zmieniły zdanie w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej? – Q&A
Najpoważniejsza od dziesięcioleci susza zwiększa ryzyko pożarów lasów w całym kraju. Dotyczy to również Puszczy Białowieskiej. Organizacje zrzeszone w Koalicji Kocham Puszczę zaapelowały do Ministra Środowiska o podjęcie pilnych działań, które zabezpieczą Puszczę i jej mieszkańców przed ogniem. Część mediów błędnie zinterpretowała to jako apel o powrót do intensywnej wycinki w Puszczy.

Jedna Puszcza, pięć planów
Rok 2020 będzie decydujący dla sposobu zarządzania Puszczą Białowieską w najbliższych latach. W Lasach Państwowych i Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentami, od których zależeć będzie skuteczność ochrony puszczańskich ekosystemów.

Niepokojące zmiany w ustawie OOŚ
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawnioskował o szereg zmian w ustawie OOŚ, których celem jest usprawnienie procedur związanych z prowadzeniem inwestycji. Niektóre z zaproponowanych zmian są niekorzystne dla przyrody i społeczeństwa. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła uwagi do projektu.

Misja UNESCO w Puszczy Białowieskiej oceni rozmiary dewastacji
Do Puszczy Białowieskiej, z tak zwaną misją reaktywną, przybyli eksperci UNESCO i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), którzy mają ocenić, na ile Polska realizuje zalecenia sformułowane przez UNESCO podczas szczytu w Krakowie w lipcu 2017 roku.

Globalny Pakt dla Środowiska – raport
Dyskusja wokół Globalnego Paktu dla Środowiska, a więc prawa obejmującego ochronę środowiska całej planety, powoli opuszcza eksperckie grono ONZ. Dostrzegając znaczenie przyszłego aktu prawnego ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała poświęcony Paktowi raport.

Wyrok niewykonany, działania pozorowane – cztery tygodnie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej
Na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowaliśmy cztery tygodnie, które minęły od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo
Trybunał Sprawiedliwości, najważniejszy unijny sąd, wydał dziś wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. Stwierdza w nim, że zwiększona wycinka w Puszczy, którą zarządził Jan Szyszko, łamie unijne prawo. Wyrok obowiązuje od momentu ogłoszenia, czyli od dziś. Minister Środowiska musi więc niezwłocznie się do niego dostosować.

Wycinka w Puszczy jest niezgodna z prawem, potwierdza rzecznik generalny Trybunału UE
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości wydał dziś opinię, w której potwierdza, że zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej przez ministra Szyszko było niezgodne z prawem. Ostateczny wyrok w sprawie zapadnie najprawdopodobniej już w marcu.

Minister Kowalczyk musi odciąć się od działań Jana Szyszki
Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się dzisiaj z przedstawicielami koalicji Kocham Puszczę. Przekazali oni postulaty organizacji przyrodniczych w sprawie ochrony Puszczy. Minister Kowalczyk mówi, że chce słuchać głosu organizacji przyrodniczych w sprawie Puszczy, ale najważniejsze są działania.

2017 był ważnym rokiem dla ochrony Puszczy Białowieskiej
Zaczęliśmy ten rok zdeterminowani, aby uchronić Puszczę Białowieską, ten unikat na skalę światową, przed bezprawną wycinką, na którą w 2016 roku pozwolił minister Szyszko. Przyjrzyjmy się, co się zdarzyło w tym roku.

Ostatni etap prawnego sporu o Puszczę Białowieską
Dziś przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyła się rozprawa, która ma rozstrzygnąć, czy minister Szyszko złamał prawo, podpisując aneks zwiększający wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Jest to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia rozprawa w sprawie głównej. Jej rezultat poznamy najprawdopodobniej już w pierwszych miesiącach 2018 roku.

Q&A w sprawie rozprawy o wycinkę Puszczy Białowieskiej
Q&A na temat rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości w sprawie głównej (12 grudnia), czyli dotyczącej konkretnych naruszeń prawa w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Co to znaczy, że Polska może łamać Konwencję z Aarhus? Q&A
Ekolodzy bronią prawa Polaków do decydowania o publicznych lasach.

Postępowania w Trybunale ws. Puszczy można było uniknąć
Obecnie nie można odwołać się do krajowego sądu, nawet jeśli drzewa wycinane są w państwowym lesie na podstawie dokumentu, który łamie prawo. Siedem organizacji pozarządowych wysłało skargę do Komitetu Aarhus na niezgodność ustawy o lasach z Konwencją z Aarhus, ratyfikowaną przez Polskę w 2003 roku.

Wszyscy sfinansujemy nielegalne wycinanie Puszczy Białowieskiej
Dziś Trybunał Sprawiedliwości nie tylko utrzymał lipcowy zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Zapowiedział również, że jeśli minister Szyszko nie zaprzestanie wycinki i wywózki drewna, grożą nam kary finansowe w wysokości 100 000 euro dziennie.

Projekt dobrych praktyk leśnych pozbawi polskie lasy ochrony prawnej
Przedstawiony przez Ministra Środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej jest niezgodny z dyrektywą siedliskową i ptasią.

NSA ostatecznie potwierdził brak społecznej kontroli nad publicznymi lasami
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał opinię sądu niższej instancji, że Plany Urządzenia Lasu, które określają dziecięcioletnie limity wycinki, są wewnętrznym aktem Ministerstwa Środowiska, więc nie można ich zaskarżyć do sądu.

15 sędziów najważniejszego sądu w UE rozstrzygnie w sprawie Puszczy
Dziś Minister Szyszko i Komisja Europejska ponownie prezentowali swoje argumenty przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu – tym razem jednak nie przed jednym sędzią, ale piętnastoma. Ostateczna decyzja w kwestii zakazu wycinki ma zapaść do końca miesiąca.

Komisja Europejska złożyła do Trybunału wniosek o natychmiastowe zatrzymanie cięć w Puszczy Białowieskiej
Komisja złożyła dziś skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na nielegalną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, wnosząc jednocześnie, by Trybunał zakazał jej kontynuacji do czasu wydania wyroku. Jeśli Trybunał przychyli się do tego wniosku, piły i harwestery w Puszczy będą musiały zostać wstrzymane natychmiast.

UNESCO za ochroną Puszczy Białowieskiej, mimo nacisków ze strony ministerstwa i Lasów Państwowych
UNESCO przyjęło dziś decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej, która wskazuje, że działania ministra Szyszko w Puszczy grożą utrzymaniu przez nią statusu Światowego Dziedzictwa i zobowiązuje Polskę do wstrzymania cięć w strefach, w których powinny być chronione naturalne procesy

Minister Szyszko próbuje storpedować decyzję UNESCO
Podczas szczytu UNESCO, który odbywa się w Krakowie minister Jan Szyszko, ignorując protokół i procedury, jakimi kierują się międzynarodowe instytucje, próbuje storpedować przygotowaną przez naukowców – ekspertów UNESCO, decyzję dotyczącą Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska będzie omawiana na sesji UNESCO
Pierwszy krok w kierunku lepszej ochrony Puszczy Białowieskiej jako przyrodniczego obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO mamy za sobą. Puszcza Białowieska nie została skreślona z agendy 41. Sesji Komitetu UNESCO, która rozpoczęła się wczoraj w Krakowie.

Działania ministra Szyszko pod lupą ekspertów UNESCO
Do Puszczy Białowieskiej powinna zostać wysłana nowa misja UNESCO, która sprawdzi, czy scenariusz realizowany obecnie przez Jana Szyszkę nie oznacza konieczności wpisania Puszczy na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu – to najważniejszy wniosek z opublikowanej w piątek oficjalnej roboczej wersji decyzji, która ma zapaść na lipcowej sesji Komitetu UNESCO w Krakowie.

Polski rząd ma jeszcze 24 godziny na wycofanie się z nielegalnej wycinki
Minister Szyszko ma jeszcze zaledwie 24 godziny, by wyjaśnić Komisji Europejskiej, dlaczego w Puszczy Białowieskiej prowadzi nielegalną wycinkę drzew. Jeśli odpowiedź będzie niesatysfakcjonująca, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- 1
- 2